2015-01-09

Pozdrowienia z Białorusi!

Ewa i Karolina od września 2014 są na projekcie EVS - CreACT Together! w stolicy Białorusi - Mińsku, gdzie realizują różne działania na rzecz lokalnej społeczności. Jak spędziły ostatnie miesiące? Poniżej krótka relacja.

Po przyjeździe i kilku dniach aklimatyzacji w mieszkaniu, pierwszych spotkaniach w naszej organizacji, wyjechałyśmy na pierwszy warsztat poza Mińsk -  do Tarasovie. Tam, razem z wolontariuszami z Francji, przygotowywaliśmy Dom Socjalny dla dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami. Były to prace głownie porządkowe w domu oraz na podwórzu.

Po 4 dniach tam spędzonych pojechałyśmy na szkolenie on-arrival do Mołdawii, gdzie miałyśmy okazję zwiedzić Kiszyniów, poznać innych wolontariuszy i jeszcze skorzystać trochę z lata (naprawdę było ciepło). W drodze powrotnej zdecydowałyśmy się jechać przez Odessę, bardzo piękne miasto, morze, przyjaźni ludzie, miłe zakończenie lata.

Od października rozpoczęłyśmy nauczanie języka polskiego. Jesteśmy zaskoczone, jak dużo ludzi na Białorusi chce uczyć się języka polskiego, dużo z nich składa wnioski na Kartę Polaka. Bardzo chętnie prowadzimy zajęcia, a w planach mamy także prowadzenie dodatkowo spotkań z kulturą polską.

Ponadto, odwiedzamy 2 rodziny, w których dzieci chorują na bardzo rzadką chorobę genetyczną (tylko 6 dzieci choruje na nią w Białorusi), a także jedną rodzinę wielodzietną, w której uczymy dzieci angielskiego. Uczestniczyłyśmy również jako administrative-staff przy organizacji konferencji Mint-Mun oraz oprowadzały  grupę uczestników konferencji po Mińsku.

Pomimo dużej ilości zadań mamy także czas dla siebie, chodzimy do kina, teatru, opery, na balet, lodowisko, wystawy fotograficzne. Bilety wstępu są dość tanie w porównaniu z Polską.

I to chyba na tyle, jest jeszcze dużo pomysłów do realizacji w Nowym Roku !!